Read Múza by Jessie Burton Free Online


Ebook Múza by Jessie Burton read! Book Title: Múza
ISBN: 802572073X
ISBN 13: 9788025720738
Language: English
The author of the book: Jessie Burton
Edition: Argo
Date of issue: March 16th 2017
Format files: PDF
The size of the: 470 KB
Loaded: 2403 times
Reader ratings: 7.5

Read full description of the books:Román Múza je novou knihou anglické spisovatelky Jessie Burtonové, jejíž předchozí kniha Miniaturista se stala světovým bestsellerem, prodalo se přes milion výtisků, byla přeložena do 37 jazyků a stala se knihou roku 2014.

Strhující příběh plný záhad a zvratů tvoří dvě dějové linie: první z Anglie šedesátých let dvacátého století, druhá ze Španělska konce třicátých let. Do Londýna přijíždí Odelle, mladá absolventka univerzity na Trinidadu. Píše básně, ale musí prodávat boty. Má pocit, že štěstí jí konečně začíná přát, když získá místo písařky v galerii a seznámí se s mužem, jemuž matka odkázala pozoruhodný obraz – pravděpodobně mistrovské dílo španělského malíře Isaaca Roblese. Kolem obrazu houstne spleť záhad a klamů, takže Odelle brzy neví, komu může věřit a co je pravda. Klíč k ní se ztrácí někde v bouřlivých časech těsně před občanskou válkou ve Španělsku, kde v chudé vesnici spolu s rodiči tráví léto nadaná Olive, dcera vídeňského obchodníka s obrazy, a odkud pochází Isaac Robles, který se chce slávou vyrovnat Picassovi.

Jedinečný dramatický příběh o ctižádosti, lásce a touze lidí více či méně talentovaných i o tom, jak naše životy nutně utváří doba, do níž jsme se narodili.

I román Múza (vyšel 2016) se hned po vyjití umístil na první příčce žebříčku bestsellerů. Ihned během prvních deseti dnů se prodalo 10000 výtisků. Práva byla doposud prodána do 27 zemí.


Download Múza PDF Múza PDF
Download Múza ERUB Múza PDF
Download Múza DOC Múza PDF
Download Múza TXT Múza PDFAuthor Jessie Burton wrote an interesting book called Múza. This book published Argo, and for what-would buy the book Múza, you need to pay $24.63 for a copy. However, on our website, you can download the book in PDF or ePUB Múza file and read it completely free of charge. Here you can find other books by the author Jessie Burton, which you will enjoy the book as Múza. Join us and you will have a good opportunity to get a free ePUB Múza, and other interesting books.Read information about the author

Ebook Múza read Online! Jessie Burton studied at Oxford University and the Central School of Speech and Drama, where she appeared in productions of The House of Bernarda Alba, Othello, Play and Macbeth. In April 2013 her first novel, The Miniaturist, was sold at an 11-publisher auction at the London Book Fair, and went on to sell in 29 other countries around the world. It was published by Picador in the UK and Holland in July 2014, and the USA in August 2014, with other translations to follow. Radio 4 commissioned it as their Book at Bedtime in July 2014. Her second book, The Muse, set in a dual time-frame, during the Spanish Civil War and 30 years later in 1960s London, was published in 2016. Jessie's first novel for children, The Restless Girls, will be published in September 2018.


Download Múza PDF Múza PDF
Download Múza ERUB Múza PDF
Download Múza DOC Múza PDF
Download Múza TXT Múza PDFReviews of the Múza


RYAN

Time flew unnoticed.

REUBEN

Contradictory. On the one hand, it pulls in and on the other ...

FLORENCE

Why do I need to write a phone number?

CONNOR

A useful book to free yourself from negative emotions and joy.

AMELIE

Bogus! You could have done better.
Add a comment
Download EBOOK Múza by Jessie Burton Online free

PDF: mza.pdf Múza PDF
ERUB: mza.epub Múza ERUB
DOC: mza.doc Múza DOC
TXT: mza.txt Múza TXT